O nás

KAPELA FUERA FONDO UŽ OD ROKU 2006

Kapelu založili v roku 2006  Boris a Daibor, ďalej Tomáš, Dodis, Marek a Vinco (trúbka – spev, klávesy – spev, gitara – spev, bicie, basa, akordeón ). Tvorba bola od začiatku výrazne ovplyvnená žánrami ska-punk, punk, rock, gypsy and balkan music, ale aj metal či hard-rock. Hlavne však kapelami ako Ska-p, Mano Chao, Gogol Bordello, Babylon Circus, Polemic, Sex Pistols a pod. Asi po roku a pol pribudol ďalší člen – Dano (alt sax). 22.03.2008 kapela odohrala prvý koncert v meste Vrbové, dnes už v legendárnej Kruhovke.

PRVÝ ALBUM

Svoj prvý album kapela nazvala, ako aj jej nosný singel, Kráčajúc svetom, a vydali ho v roku 2010. Následne album pokrstili na celoslovenskom spoločnom turné po športových halách s kapelami Horkýže Slíže a Konflikt, Kukom a Jurym. Na turné si chalani natočili aj svoj prvý klip k piesni Pozerám, ktorý zaznamenáva prvý koncert z turné v PKO. V lete toho roku kapela natáča prvý hraný klip k singlu Kráčajúc svetom. Na jar 2011 nasleduje spolupráca s kapelou Ska2tonics a vzniká singel s názvom Podarí, ku ktorému sa natáča tiež klip v skúšobni kapely.

NOVÉ SPOLUPRÁCE

V roku 2012 kapela vypúšťa nový singel s názvom Slnko a s prichádzajúcim letom osloví k spolupráci speváčku Sisu Feherovú k nahratiu coveru piesne You’re wondering now ako pamiatku zosnulej Amy Winehouse spolu s klipom. V roku 2013 prináša nové zmeny v zostave, keď do kapely pribúda nový člen v podobe Danky, na tenor saxofón. Následne z kapely odchádza kvôli vyťaženiu Dalibor a kapela hľadá nového gitaristu. Po náročnom koncertnom lete sa skupina opäť v omladnutej zostave formuje a zhromažďuje materiál na nový album s názvom Žúrový kráľ, s ktorým vychádza klip k piesni Srdce dobre vie že…

VLASTNÉ TURNÉ

K albumu kapela v roku 2014 vyráža na dve turné, na jar a na jeseň toho roku, s názvom Žúrový kráľ tour a Krič s nami tour. Po tomto turné z kapely odchádza Marek a nový gitarista Mišo a začiatkom roka 2015 ich nahrádzajú Kubo na basu a Lukáš na gitaru a spev. Fuera Fondo maká v skúšobni takmer celé leto, z čoho vzniká nový materiál. Ako prvý vychádza singel spolu s klipom k piesni Mier s tebou, ktorý natáčajú na prelome rokov 2015 a 2016 v štúdiu LVGNC.

10 ROKOV KAPELY FUERA FONDO

Fuera Fondo v roku 2016 oslavuje svoje desiate výročie existencie a pracuje na nových veciach. Začiatkom roka 2017 oslavuje na výročnom koncerte doma v NMnV v klube Za rampami a ihneď po koncerte strávi týždeň v štúdiu One Love, kde točí 4 nové single. Ako prvý dokončili singel s názvom Neočakávam. Fuera Fondo zažíva s týmto singlom úspech aj v éteri rádia Expres, kde bol v dennej rotácií a tiež ho naživo hrala v ich vysielaní. V rovnaký deň kapela prezentovala singel aj v relácií Teleráno.

NOVÉ SINGLE

Rok 2018 priniesol nový singel s názvom Sloboda, na ktorom kapela spolupracovala s producentom Martinom “Maxom” Šrámekom s ich Little Bit Studio. Skladba je malým pokusom v štýle reggaeton, ktorá sa podstatne odlišuje od ostatných pesničiek zo ska-punkovej tvorby. So singlom tradične prichádza aj klip, ktorý je natočený v Bratislavskom prístave.

Na jeseň 2019 kapela opäť vydáva nový klip a to k singlu But I Know. Ide o prvý počin v nie slovenskom jazyku. Text je rýdzo anglický a kapela sa v ňom opäť vracia ku koreňom. Klip sa tento krát natáčal v Prahe na viacerých miestach so šikovným kameramanom Patrikom Soldánom, ktorý s kapelou spolupracoval už na treťom video klipe.

Prvé EP

Tesne pred vypuknutím Corony kapela vydáva svoje prvé EP But I know, na ktorom sú jej posledne signle, ktoré doposial vyšli iba vo forme video klipov a sú to songy Mier s tebou, Neočakávam, Sloboda a But I know. Kapela tiež nahráva na prelomoch rokov 2022 a 2023 klipy ku coverom, ktoré má vo svojom repertoári. Klipy nájdete na YouTube kanály kapely

AKTUÁLNA ZOSTAVA:

Boris – Trumpeta, spev

Tomáš – Klávesy, hlavný spev

Dodis – Bicie

Danka – Tenor Sax

Kubo – Basa, spev

Lukáš – Gitara, spev

kapela Fuera Fondo
kapela Fuera Fondo

Foto