O nás

KAPELA FUERA FONDO UŽ OD ROKU 2006

Kapelu založili v roku 2006  Boris a Daibor, ďalej Tomáš, Dodis, Marek a Vinco (trúbka – spev, klávesy – spev, gitara – spev, bicie, basa, akordeón ). Tvorba bola od začiatku výrazne ovplyvnená žánrami ska-punk, punk, rock, gypsy and balkan music, ale aj metal či hard-rock. Hlavne však kapelami ako Ska-p, Mano Chao, Gogol Bordello, Babylon Circus, Polemic, Sex Pistols a pod. Asi po roku a pol pribudol ďalší člen – Dano (alt sax). 22.03.2008 kapela odohrala prvý koncert v meste Vrbové, dnes už v legendárnej Kruhovke.

PRVÝ ALBUM

Svoj prvý album kapela nazvala, ako aj jej nosný singel, Kráčajúc svetom, a vydali ho v roku 2010. Následne album pokrstili na celoslovenskom spoločnom turné po športových halách s kapelami Horkýže Slíže a Konflikt, Kukom a Jurym. Na turné si chalani natočili aj svoj prvý klip k piesni Pozerám, ktorý zaznamenáva prvý koncert z turné v PKO. V lete toho roku kapela natáča prvý hraný klip k singlu Kráčajúc svetom. Na jar 2011 nasleduje spolupráca s kapelou Ska2tonics a vzniká singel s názvom Podarí, ku ktorému sa natáča tiež klip v skúšobni kapely.

NOVÉ SPOLUPRÁCE

V roku 2012 kapela vypúšťa nový singel s názvom Slnko a s prichádzajúcim letom osloví k spolupráci speváčku Sisu Feherovú k nahratiu coveru piesne You’re wondering now ako pamiatku zosnulej Amy Winehouse spolu s klipom. V roku 2013 prináša nové zmeny v zostave, keď do kapely pribúda nový člen v podobe Danky, na tenor saxofón. Následne z kapely odchádza kvôli vyťaženiu Dalibor a kapela hľadá nového gitaristu. Po náročnom koncertnom lete sa skupina opäť v omladnutej zostave formuje a zhromažďuje materiál na nový album s názvom Žúrový kráľ, s ktorým vychádza klip k piesni Srdce dobre vie že…

VLASTNÉ TURNÉ

K albumu kapela v roku 2014 vyráža na dve turné, na jar a na jeseň toho roku, s názvom Žúrový kráľ tour a Krič s nami tour. Po tomto turné z kapely odchádza Marek a nový gitarista Mišo a začiatkom roka 2015 ich nahrádzajú Kubo na basu a Lukáš na gitaru a spev. Fuera Fondo maká v skúšobni takmer celé leto, z čoho vzniká nový materiál. Ako prvý vychádza singel spolu s klipom k piesni Mier s tebou, ktorý natáčajú na prelome rokov 2015 a 2016 v štúdiu LVGNC.

10 ROKOV KAPELY FUERA FONDO

Fuera Fondo v roku 2016 oslavuje svoje desiate výročie existencie a pracuje na nových veciach. Začiatkom roka 2017 oslavuje na výročnom koncerte doma v NMnV v klube Za rampami a ihneď po koncerte strávi týždeň v štúdiu One Love, kde točí 4 nové single. Ako prvý dokončili singel s názvom Neočakávam. Fuera Fondo zažíva s týmto singlom úspech aj v éteri rádia Expres, kde bol v dennej rotácií a tiež ho naživo hrala v ich vysielaní. V rovnaký deň kapela prezentovala singel aj v relácií Teleráno.

NOVÉ SINGLE

Rok 2018 priniesol nový singel s názvom Sloboda, na ktorom kapela spolupracovala s producentom Martinom “Maxom” Šrámekom s ich Little Bit Studio. Skladba je malým pokusom v štýle reggaeton, ktorá sa podstatne odlišuje od ostatných pesničiek zo ska-punkovej tvorby. So singlom tradične prichádza aj klip, ktorý je natočený v Bratislavskom prístave.

Na jeseň 2019 kapela opäť vydáva nový klip a to k singlu But I Know. Ide o prvý počin v nie slovenskom jazyku. Text je rýdzo anglický a kapela sa v ňom opäť vracia ku koreňom. Klip sa tento krát natáčal v Prahe na viacerých miestach so šikovným kameramanom Patrikom Soldánom, ktorý s kapelou spolupracoval už na treťom video klipe.

Prvé EP

Tesne pred vypuknutím Corony kapela vydáva svoje prvé EP But I know, na ktorom sú jej posledne signle, ktoré doposial vyšli iba vo forme video klipov a sú to songy Mier s tebou, Neočakávam, Sloboda a But I know. Kapela tiež nahráva na prelomoch rokov 2022 a 2023 klipy ku coverom, ktoré má vo svojom repertoári. Klipy nájdete na YouTube kanály kapely

Tretí štúdiový album MESTO SPÍ

Od konca letnej sezóny 2023 sa Tomáš zaviera do skúšobne, kde začína s jednotlivými členmi nahrávať ich party na nové CD, ktoré bude obsahovať 13 skladieb. Ako prvé sa začali nahrávať bicie, následne basgitara a dychová sekcia, klávesy a sample. Gitary a spevy sa už dorábali v štúdiu. Bol to veľmi náročný a dlhý proces, no na jar 2024 – konkrétne  26.4.2024 vychádza kapele Fuera Fondo, po dlhých 10 rokoch, tretí plnohodnotný štúdiový album s názvom Mesto Spí. Na albume sú spolupráce s kapelou Fast Food Orchestra (CZ), ich kamarátom Tukom a gitaristom s kapely Polemic – s Michalom „Mickey“ Nováckym. Spolu s albumom vychádza ja nový video klip k piesni Mesto Spí, ktorý kapela odpremierovala v Teleráne.

AKTUÁLNA ZOSTAVA:

Boris – Trumpeta, spev

Tomáš – Klávesy, hlavný spev

Dodis – Bicie

Danka – Tenor Sax

Kubo – Basa, spev

Lukáš – Gitara, spev

kapela Fuera Fondo
kapela Fuera Fondo

Foto